Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Subskrybuj blog

Czy wyrok TK z 4 czerwca 2013 dotyczy też darowizny ?

W związku z moim ostatnim wpisem dotyczącym wyroku TK z 4 czerwca 2013 (P 43/11), pytacie    mnie, czy wyrok ten dotyczy także podatku od darowizny. Czyli czy można wznowić postępowanie podatkowe i odzyskać podatek, jeśli przekroczyło się miesięczny termin na zgłoszenie darowizny.

Zastanawiałam się nad tym i doszłam do wniosku, że nie. Wyrok dotyczył tylko podatku od spadku i tego urzędy skarbowe będą się trzymać. Takie stanowisko przedstawiło też Ministerstwo Finansów, które pojawiło się na ich stronie internetowej.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów:

Wznowienie postępowania obejmować będzie tylko te przypadki, w których spełnione są łącznie następujące warunki:

  • nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych nastąpiło w drodze dziedziczenia,
  • śmierć spadkodawcy nastąpiła od dnia 1 stycznia 2007 r.,
  • postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku uprawomocniło się w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. (zarejestrowano akt poświadczenia dziedziczenia w 2008 r.),
  • wyłączną przesłanką ustalenia zobowiązania podatkowego było zgłoszenie nabytych rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowemu z uchybieniem miesięcznego terminu określonego w art. 4 ust. 1 pkt 1 powyższej ustawy.

Wniosek o wznowienie postępowania należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału, tj. do dnia 18 lipca 2013 r. (art. 240 § 1 pkt 8 i art. 241 § 2 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa). Organem właściwym w sprawie wznowienia postępowania jest organ, który wydał decyzję w ostatniej instancji. Nadpłata podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia uchylenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem przepisów art. 76 Ordynacji podatkowej o zaliczeniu nadpłaty, m.in. na poczet zaległości podatkowych. Ministerstwo Finansów zaleca organom podatkowym sprawne przeprowadzenie postępowań podatkowych i zwrot nadpłat.

Dodam, że nadpłaty są oprocentowane. Oprocentowanie jest takie samo jak przy zaległościach podatkowych. Aktualnie jest to 10,5% w stosunku rocznym. Tutaj znajdziesz pełną informację, jak to oprocentowanie zmieniało się od 2007 r.

Share Button

KOMENTARZE (1)

  1. Pingback: Spiesz się! Do 18 lipca 2013 możesz odzyskać podatek od spadku – podziel się tą informacją z innymi ! - Prawnie o spadku i zachowku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *