Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Dziedziczenie po rozwodzie

Dziedziczenie po rozwodzie.

Zasada jest taka: po rozwodzie nie dziedziczymy po sobie !

Czyli, gdy umiera Twój były małżonek to w zasadzie w spadku nic Ci się nie należy. Chyba, że ktoś zapisał na swoją byłą lub byłego spadek w testamencie ;). Znasz taki przypadek ?

Ale nawet jeśli nie dziedziczymy, to przysługuje nam w niektórych przypadkach prawo do renty po zmarłym rozwiedzionym małżonku. To bardzo ważne, bo nawet po wielu latach od rozwodu, na tak zwane "stare lata" możemy korzystać z renty "po mężu" czy "renty po żonie", jeśli byłaby korzystniejsza niż nasza.

Zobacz co się dzieje, jeśli przed śmiercią byłego małżonka nie podzielimy majątku wspólnego.

 

Share Button

KOMENTARZE (31)

 1. Witam rodzice chcą mi zapisać mieszkanie, co zrobić by moja siostra po ich śmierci nie ubiegała się o zachowek ?

  1. Anna Tarczyńska /

   Pani Anno, to jest kwestia planowania spadkowego po Pani rodzicach, a takie planowanie na pewno nie powinno odbywać się w sieci.

 2. Moja mama ma 88 lat ,jest osobą leżącą nie mającą kontaktu z otoczeniem. Potrzebuje 24 godzinnej opieki .
  W ubiegłym roku w Niemczech zmarł syn jej brata. Najbliższa rodzina /dzieci , matka, i rodzeństwo/ odrzucili spadek . Teraz jest kolej na odrzucenie spadku przez moją mamę/dziadkowie zmarłego nie żyją/ i od wczoraj ma na to pół roku czasu.Mama nie jest ubezwłasnowolniona . Boję się że spadkiem tym obarcza moją mamę.
  Proszę o poradę co mam robić aby tego uniknąć ?

 3. Byłoby to dziwne i nie w porządku gdyby dziedziczyło się coś po kimś z kim się rozwiodło. Na szczęście w tym przypadku prawo działa dobrze. Chociaż przy samym rozwodzie i dzieleniu majątku wychodzą cuda.

 4. Witam serdecznie,
  Pani Aniu blog świetny!!! Zwracam się z następującym pytaniem- moi dziadkowie (rodzice ojca) żyją i jakieś 27 lat temu przepisali dom na moich rodziców po połowie na każdego. Aktualnie brat ojca twierdzi, że może starać się o zachowek, żeby mój ojciec go spłacał… czy to możliwe? Nie wydaję mi się na logikę ale może jednak? Dziadkowie przepisali dom za życia i moi rodzice nadal z nimi mieszkają i opiekują się, czy wujek może starać się o zachowek od mojego ojca?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 5. Witam serdecznie. Pani mecenas moj ojciec zmarl nie dawno ,jest nas trzech braci ja zostalem wydziedziczony z powodu braku kontaktu ,a najmlodszy z braku opieki nad nim ,ale zachowek otrzymaly jego dzieci niepelnoletnie .Sredni brat narkoman urobil ojca i wszystko na niego przepisal.Moje pytanie co robic w tym przypadku. Dziekuje i czekam na odpowiedz.

 6. Witam,
  mam taki problem rodzice nie mieli rozwodu, separacji ani rozdzielności majątkowej, ojciec zostawił mnie i mamę i wyprowadził się do rodziców kontakt zdawkowy istniał z nim, w grudniu zmarł, u notariusza został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia (w marcu), na jego podstawie został zmieniony wpis w KW mieszkania, a z bank przelał na nasze konta środki z jego konta. W maju okazało się, że w lipcu ub.r. sporządził notarialny testament, w którym nas wydziedzicza a spadkobiercami czyni dwóch kuzynów. Czy mamie nawet w tej sytuacji nie należy się połowa majątku? prawnik u którego byłyśmy twierdzi, iż sprawa jest przegrana bo trudno podważyć testament.

  pozdrawiam

  1. You’ve made some persuasive points in your article that are very thought-provoking. Your material is so persuasive that you have changed my mind on many points in your article. That’s how you know it’s good.

  2. Jenny: those are one time promotional items that each of those manufacturers created. The manufacturer swag definitely seemed to be on the upswing, I’m always on the lookout for collecting things for give aways.

 7. Moj komentarz jest taki: W polskim prawie nie ma nic zapisanego jednoznacznie,jak zinterpretuje prawnik, udowodni swoja tezę i przekona sędziego,,,takie prawo bedzie.
  Druga sprawa,ilu prawników tyle podpowiedzi,w końcowym efekcie nic nie jest prawnie jednoznaczne.
  Pytanie do Pani: czy prawnik do którego się udam i ustnie udzieli mi porady prawnej,jaką odpowiedzialnośc bierze za tą poradę za którą ja zapłaciłam?
  Jak udownić,że prawnik mnie wprowadził w błąd?
  Napewno od żadnego prawnika nie uzyskam odpowiwedzi na te pytania.

 8. Witam Panią. Mam pytanie mój były maż zmarł rok temu, czy mogę starać się o zachuwek dla córek? Chce tu jeszcze wspomnieć ze majątek przepisał na syna z pierwszego małżeństwa. Dziękuję bardzo i czekam na odpowiedz.

 9. Małgorzata Woj /

  W 2003r. umową darowizny darowałam mamie 3,4 udziału w nieruchomości ( tyle wtedy miałam ) zastrzegając jednocześnie dla siebie i małoletniego syna nieodpłatne i dożywotnie prawo użytkowania przedmiotu darowizny, mama mieszkała w innym mieście ja mieszkam tu cały czas. Mama zmarła w 2010r. Postanowieniem sądu {z dobrodziejstwem inwentarza }odziedziczyłam cały spadek ( jestem jedynaczką ), dopiero w ub. roku złożyłam wniosek o wpis do ks. wieczystej i tu moje zdziwienie, czy jest możliwe abym była właścicielem całej nieruchomości i jednocześnie wpisana wraz z synem jako dożywotnik bo taki wpis jest w ks. wieczystej.

 10. Witam w zeszłym roku mojemu mężowi teść przepisał dom jako darowiznę we wrześniu potem zmarł chciałabym wiedzieć mamy 2 dzieci czy podczas rozwodu bedzie mi się coś należało?

 11. Mam następujący problem.
  Ciotka rozwiodła się 25 lat temu. W trakcie trwania małżeństwa został przepisany na nia dom, który budowała przed ślubem ale ze względu na ówczesne przepisy prawne właścicielem została w trakcie trwania małżeństwa.
  Po rozwodzie nie została udzielona rozdzielność majątkowa. W przypadku jej śmieci czy były małżonek ma prawo do tego domu, a jeżeli ma to w jakim zakresie biorąc pod uwagę, że ciotka zapisze komuś ten dom.

 12. Bardzo dobry wpis! Krótki, ale jakże praktyczny. Dobrze wiedzieć, że tak wygląda kwestia dziedziczenia po rozwodzie. Pewnie wielu osobom przyda się ta wiedza. Pozdrawiam 🙂

 13. A z kolei jak dla mnie taka forma dziedziczenia wydaje się całkiem naturalna. Wydaje się logiczne, że małżonek, który nie jest już moim małżonkiem nie powinien po mnie dziedziczyć.

 14. Witam serdecznie. Mam zapytanie: kilka lat temu Rodzice w formie aktu notarialnego spisali umowę dożywocia na mojego Brata. Brat otrzymał gospodarstwo, budynki, inwentarz, kilka hektarów ziemi. Brat wybudował dom, przeprowadził się z domu rodzinnego do swojego domu z żoną i synkiem, zamieszkał tam z Ojcem. W domu rodzinnym została Mama, która była chora na raka (zmarła) opiekowałam się Nią, pomagałam. Całym majątkiem zarządza Brat. Od chwili spisania aktu notarialnego mama żyła może 4-5 lat. Czy jest jakieś prawo, które może mi gwarantować zachowek? Wartość majątku w akcie notarialnym to kwota ok. 580 000 zł.

 15. Ja współpracuję z bardzo dobrym specjalistą Adamem Robakiem , który prowadzi kancelarię notarialną w Katowicach i sporządził akty poświadczenia dziedziczenia , przez co cała sprawa zakończyła się bardzo szybko, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Więc jeśli macie jakieś problemy ze spadkiem to najlepiej udać się po pomoc do dobrego notariusza, tak jak ja to zrobiłem.

 16. Pierwsza część wpisu dla mnie zawsze była oczywista jednak kwestia możliwości przejęcia renty po zmarłym, byłym partnerze małżeńskim to dla mnie zupełnie nowa informacja. Świetny wpis, nie długi ale informacja jest bardzo konkretna. Pozdrawiam!

 17. Witam,
  czy była żona 16 lat po rozwodzie może odziedziczyć środki z Towarzystwa Emerytalnego i subkonta w ZUS po śmierci byłego męża.

 18. Witam mam pytanie moja babcia przekazuje bratu ciotecznemu darowiznę w postaci mieszkania własnościowego spółdzielczego. Po babci śmierci o co mogę się starać jako wnuczka .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.