Pisałam niedawno o tym, jak fatalne dla dziedziczenia mogą być skutki separacji faktycznej. Czyli sytuacji, gdy małżonkowie żyją w rozłączeniu bez prawnego uregulowania swojej sytuacji. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku tzw. separacji sądowej, czyli obowiązującej między małżonkami na podstawie orzeczenia sądowego.
W sferze dziedziczenia, sytuacja prawna małżonków żjących w separacji sądowej jest taka sama jak małżonków rozwiedzionych. Czyli małżonkowie nie dziedziczą po sobie z ustawy. Choć formalnie pozostają małżeństwem. Spadek otrzymają tylko dzieci, a w przypadku ich braku – inni krewni.
Orzeczenie o separacji ma więc daleko idące konsekwencje w sferze majątkowej małżonków. Przy czym dotyczy to nie tylko dziedziczenia. Również za życia relacje majątkowe między małżonkami ulegają zmianie. Bo z chwilą uprawomocnienia się wyroku lub postanowienia separacyjnego powstaje między małżonkami przymusowa rozdzielność majątkowa (art. 54 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
PS. Małżonkowie w separacji sądowej nie dziedziczą po sobie z ustawy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mąż zapisał na żonę spadek w testamencie i odwrotnie.
Witam
Mam pytanie.
Mam seperacje sadowa ,”maz ” po tej spearacji narobił długów w chwilowkach, hazard itd.. Prosze mi powiedziec ja jestem chroniona przez orzeczenie separacji ,,wiec nie bd odpowiadac z długi? ale czy nasz potomek bedzie?