Całkiem często zdarza się tak, że małżonkowie nie dzielą po rozwodzie majątku, którego dorobili się wspólnie będąc małżeństwem. Przyczyną jest zazwyczaj brak porozumienia między małżonkami co do sposobu podziału i ewentualnych rozliczeń. Odkładają więc w nieskończoność decyzję o wniesieniu sprawy do sądu.
Gdy jeden z ex małżonków umiera, pojawia się pytanie, które zadała jedna z moich czytelniczek.
czy rozwódka może dziedziczyć majątek wspólny po byłym mężu jeżeli nie było rozdzielności majątkowej za życia byłego męża, czy dziedziczą tylko dzieci ?
Podstawowa informacja dla Ciebie:
Rozwiedzeni małżonkowie nie dziedziczą po sobie. Nigdy ! (No, chyba że ex małżonek zapisał coś w testamencie na swoją „byłą” czy „byłego” – ale przyznasz, że raczej rzadkie są to przypadki – osobiście nie znam 😉 ).
Po ex małżonku dziedziczą tylko jego dzieci, ewentualnie inni członkowie rodziny (np. nowy małżonek).
I teraz wyobraź sobie, że po rozwodzie nie doszło do podziału majątku wspólnego i we wspólnym mieszkaniu pozostała rozwiedziona żona.
W rezultacie może się okazać, że na skutek śmierci ex męża, rozwiedziona żona stała się współwłaścicielką mieszkania z nową żoną ! Okropne prawda ? I teraz to już na pewno trzeba będzie jakoś formalnie uregulować tą sprawę. Trzeba znieść współwłasność.
Jak to zrobić?
Trzeba iść do notariusza (jeśli nie ma konfliktu i wszyscy chcą tego samego) lub do sądu.
Postępowanie w sądzie jest zazwyczaj tańsze – wpis sądowy za dział spadku i podział majątku wspólnego wynosi 1000 zł (600 zł, gdy strony złożą zgodny projekt podziału majątku). U notariusza płaci się od wartości nieruchomości więc zazwyczaj jest to kilka tysięcy.
Skomplikowane?
Może trochę. Ale tak to już jest ze sprawami majątkowymi.
Pingback: Dziedziczenie po rozwodzie - Prawnie o rozwodach
Pingback: Dziedziczenie po rozwodzie - Prawnie o rozwodach
Pingback: Separacja sądowa a dziedziczenie - Prawnie o spadku i zachowku
Pingback: Separacja faktyczna a dziedziczenie - Prawnie o spadku i zachowku
A jak to wygląda w przypadku gdy jestem rozwiedziony z byłą żoną, rozdzielczość majątkowa została ustanowiona przed rozwodem. Mam jedynego syna. Czy mój syn dziedziczy wszystko? Czy coś przechodzi na moją siostrę?
W odwrotnym przypadku; czy mój, nieletni syn, dziedziczy wszystko po byłej żonie, czy też do podziału jest matka (była teściowa) i jej brat?
Pozdrawiam,
Marcin