Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Dziedziczenie długów alimentacyjnych

Długi alimentacyjne SĄ dziedziczne. Wchodzą do spadku.

Jeśli zatem osoba zobowiązana do alimentacji zmarła, a przed śmiercią zalegała z alimentami, to długi te przechodzą na spadkobierców. Uprawniony do alimentów może wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności na spadkobierców. Wówczas będzie mógł prowadzić egzekucję z ich majątku.

Ale uwaga!

Nie myl długów alimentacyjnych z obowiązkiem alimentacyjnym.

Długi alimentacyjne, to kwoty, do zapłaty których zmarły zobowiązany był przed śmiercią. Z chwilą śmierci zobowiązanego wygasa jego obowiązek alimentacyjny. Obowiązek alimentacyjny NIE przechodzi na spadkobierców. Nie jest dziedziczony.

Oznacza to, że od spadkobierców nie możesz żądać alimentów za okres przypadający po śmierci zobowiązanego.

 

Share Button

KOMENTARZE (24)

 1. Witam
  Jeżeli dobrze zrozumiałam dzieci, które nie otrzymują od ojca zasądzonych alimentów, po jego śmierci mogą odziedziczyć zaległości alimentacyjne ( wypłacone przez fundusz świadczenia, odsetki, koszty egzekucji komorniczej, itd.) Oczywiście w trakcie postępowania spadkowego można odrzucić spadek, ale zastanawiam się czy nie lepszym wyjściem jest, po osiągnięciu przez dzieci 18 lat, notarialne zrzeczenie się dziedziczenia za życia dłużnika ( art.1048 k.c. przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy)
  pozdrawiam
  Kasia

  1. Anna Tarczyńska /

   Jeśli chodzi o świadczenia wypłacone przez fundusz alimentacyjny, to obowiązek ich zwrotu nie przechodzi na spadkobierców. Zobowiązania wobec FA wygasają wraz ze śmiercią dłużnika (art. 28 ust. 3 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów). Umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia jest bardzo dobrym sposobem na uniknięcie długów spadkowych. Pamiętać tylko trzeba, że zrzekając się dziedziczenia rezygnujemy także z ewentualnych aktywów, które pozostawiłby zmarły. Nie mamy już wówczas możliwości przyjąć spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a może się okazać, że akurat takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne.

 2. witam. przepraszam że z błędami, ale piszę z dzieckiem na rękach. Nie bardzo coś rozumiem. Odziedziczyliśmy z bratem po ojcu domek z działką. Ojciec nie płacił nam alimentów. doszło. To pomoc do egzekucji komorniczej i dostaliśmy alimenty z funduszu alimentacyjnego. Czy spadek po ojcu jest obciążony tymi długami??? Proszę o pomoc. Tym bardziej, że dostałam pismo od komornika, że egzekucja komornicza została zawieszona, a nie zakończona. Co to znaczy?? Błagam o pomoc

 3. Anna Tarczyńska /

  Pani Sysiu, w odpowiedzi na poprzedni komentarz wyjaśniłam jak wygląda sytuacja dziedziczenia długów alimentacyjnych w przypadku ich wypłacania przez fundusz. Na spadkobierców nie przechodzi obowiązek zwrotu tych świadczeń.

 4. Witam, moja mama jest po rozwodzie. Jestem jedynakiem, czy po moim ojcu tylko ja dziedziczę?

  Dziękuję za odpowiedź.

 5. Witam,mam pytanie moj tata zmarl i mial dlugi ,my jako dzieci zrzekniemy sie dlugow i kolej na nasze dzieci aby odrzucily spadek.Mam tylko pytanie w sprawie corki ma tate holendra i matke
  Polke.Urodzona w Holandii jest pelnoletnia ma 21 lat.Gdzie ma zalatwiac ta kwestie spadkowa,czy moze w Holandii,Corka nie ma obywatelstwa Polskiego.Czy w Polsce u notariusza.Co bedzie najlepszym wyjsciem i zgadzalo sie z prawem Polskim.Prosze o odpowiedz dziekuje Jolanta

 6. Mam pytanie, moja mama nie była po ślubie z moim tatą, otrzymywała na mnie alimenty z funduszu alimentacyjnego. Teraz po śmierci ojca dostała pismo od komornika że w tej chwili zawiesili to postępowanie egzekucyjne. Moje pytanie to: Czy mama nie będąc po ślubie z tatą może zrzec się spadku?

 7. Witam Panią Mecenas,
  czy długi alimentacyjne pomniejszają podatek od spadku i darowizn, jeżeli spadek jest sprzedawany na rzecz osoby, która była uprawniona do niezapłaconych alimentów od spadkodawcy? Zachodzi tutaj sprzedaü na rzecz osoby, która dostaje spadek za dług własny.
  Jak rozwiązać to w umowie?
  Pozdrawiam

 8. witam
  szukam pomocy prawnej w mojej sprawie. Mój brat zmarł pozostawiając po sobie ogromny dług alimentacyjny. Nie posiadał żadnych własności majątkowych bo wszystko wolą testamentu pozostało w naszej rodzinie, także jego dzieciom a tym bardziej byłej żonie nie pozostawił żadnego spadku. W tym przypadku na kogo przechodzi dziedziczenie długów alimentacyjnych?

 9. Witam
  Co dzieje się w przypadku jeżeli mój młodszy brat umarł i zostawił dług ( nie spłacał alimentów). Czy po jego śmierci rodzeństwo musi to spłacać? Dodam, że nie utrzymywał od 20 lat kontaktów z nami. Miał kiedyś żonę, ale nie wiemy czy są po rozwodzie.

 10. Moj maz ma zalegle alimenty na dziecko z pierwszego malzenstwa nie placi posiada po rodzicach dzialke czy po jego smierci za ten dlug moga zabrac te dzialke i cxy dzieci nasze beda musialy zrzec sie tej ziemi bo przejmie ja bank za dlugi meza

 11. Witam Mam pytanie brat przekazał w sądzie swoją część spadku po zmarłym ojcu . Z rzekł się na mnie a teraz się dowiedziałam że nie płaci alimentów na swoje dzieci .czy w takim przypadku ja będę spłacać jego . długi Dodam ,że brat żyje.

 12. Ryszard 17.11.2016
  Witam
  Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich Państwa o wyjaśnienie czy będę musiał spłacać długi alimentacyjne wynikające z różnicy pomiędzy zasądzonymi alimentami a wypłacanymi przez FA lub MOPS narosłymi do dnia śmierci mojego siostrzeńca w przypadku gdy zrzekła się do spadku po nim jego dzieci,matka a moja siostra będąca na emeryturze oraz jego brat ze swoimi dziećmi. Kiedy muszę iść do sądu aby nie odziedziczyć jego spadku. Z wyrazami szacunku.
  Zaznaczam, że siostrzeniec zobowiązany do alimentacji zmarł tragicznie w wypadku, a przed śmiercią zalegał z alimentami.
  Ryszard

 13. Mam pytanie moj syn zmarl i pozostal dlug spowodowany nie placeniem przez ojca dziecka alimentow.Czy jestem w stanie je odzyskac?

 14. Dzień dobry,

  w listopadzie 2016 zmarł ojciec moich córek, który nie płacił alimentów. Za jego życia nie zgłosiłam tego komornikowi, ponieważ wiedziałam że są one nie do wyegzekwowania. Czy zaległości te mimo to wchodzą w skład masy spadkowej?

 15. Zrozpaczona mama /

  Mąż zmarł w styczniu 2016. Mieszkaliśmy w mieszkaniu które oficjalnie należało do mojej teściowej. A w praktyce należało do męża. Ja z dzieckiem nadal tu mieszkam. Teraz teściowie chcą mnie wyrzucić. Czy mam jakieś prawo tu zostać? Nie mam się gdzie wyprowadzić.

  1. Prosze się nie wyprowadzać,na każda interwecje teściów prosze wzywać policje,w miarę możliwości kamerować lub nagrywać grozby.W razie włamanie proszę wezwac policje.Proszę wyrobić niebieska kartę o przemoc w rodzinie.teściowie moga wnoiskować o opuszczenie mieszkania ale muszą zapewnić lokal Pani.I ważne jest pani na prawie a po mężu należy sie Pani część majątku po nim.Prosze kamerowac od tak ,zycie rodzinne……………to na wypadek że Pani mieszka,a nie gdzies wyjechała,prosze równiez złożyc wniosek i przyznanie lokalu socjalnego,proszę sprawę swoja zglosić w MOPS

 16. Witam Serdecznie
  Siostra i Brat przyrodni po wspólnej Matce,wyjechali do niemiec w latach 80tych,razem z Matką………..ja zostałem w Polsce do tego w domu dziecka mając 3 latka oddała mnie……….Mając 18 lat matka obiecywała mi złote góry,więc przyjechałem do niej do Niemiec gdzie byłem 1,5 roku…w tym czasie mieszkanie gmina skonfiskowała i tak stałem sie bezdomnym.Do dzis i wykształcenie i meldunek to porażka…..Od matki i rodzeństwa,poza obelgami i pouczeniami nie mam żadnej pomocy.Utrzymuje się ze standardowej pensji gdzie wiadomo brakuje miesiac w miesiąc,do tego opieka nad niepełnosprawnym synem wspólnie z partnerka….szczerze….. brakuje na maxa. Ostatnio dowiedziałem się ze matka musiała zdać mieszkanie bo niedomaga…starość. Rodzeństwo wyrzuciło cały majątek na szpermil Matkę zabrali do siebie i taki finał….W latach dokładnie 83 dostała wyrokiem sądu z siedziba w Nowym Jorku oraz Polskiego nakaz płacenia alimentów po 200 marek miesięcznie,nie zapłaciła ani centa……bo była na socjalu….ale pracowała,bo brat wziął na siebie robotę plus sprzątanie prywatne mieszkania…..co moę zrobic na taka znieczulice psełdo rodziny
  Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie

 17. Witam
  Zmarła moja córka. Jej ojciec od pewnego czasu nie płacił alimentów, nie przysługiwały nam alimenty z funduszu alimentacyjnego. Córka była ubezpieczona i posiadała ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży. Nie podała (bo tam się nie podaje) beneficjenta z tego co się zorientowałam ojciec też dziedziczy to odszkodowanie ( przykre ale niestety prawdziwe). Jak zrobić aby to odszkodowanie pokryło zadłużenie alimentacyjne?

 18. Rosseger Barbara /

  Witam chciałam zapytać mam dziecko niepełnosprawne ma alimenty od ojca .Ojciec dziecka nie płaci tylko fundusz alimentacyjny płaci jest zadłużony ma prawie 30 .000 tys. długu .Będzie miał sprawę karną .I tu moje pytanie czy dorosły syn zdrowy pracuje,nie jest na utrzymaniu ani moim ,ani ojca .I Czy syn dziedziczy długi po ojcu to znaczy alimenty na własną siostrę.I czy jak by miał jakiś majątek to się to zabiera na poczet długów alimentacyjnych ojca .Z góry dziękuję.

 19. Witam, moj partner zalegal z alimentami na 1-sza zonę, czy jego pełnoletni syn moze domagac sie zwrotu niezaplaconych alimentów ktore nalezaly sie jego mamie?Dodam, że byla zona zmarła w 2011 r.z góry dziekuję za odpowiedź

 20. Witam. Zmarł mój starszy brat, który zostawił długi alimentacyjne wobec byłej żony (nie mieli dzieci). Po rozwodzie miał partnerkę, z którą miał dwoje dzieci (obecnie niepełnoletnich). Jak wygląda dziedziczenie długów ? Oprócz mnie – siostry, jest jeszcze jeden brat. Bardzo proszę o informację i dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.