Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Kto dziedziczy gdy małżeństwo nie ma dzieci ?

Sytuacja, gdy w związku małżeńskim nie ma dzieci, jest najlepszym przykładem na to, jak koniecznie może okazać się planowanie spadkowe.

Bo w czym problem? Ano w tym, że razem pracujecie, dorabiacie się mieszkania, samochodu itp. I myślicie, że w razie śmierci któregoś z Was, drugi z małżonków jest zabezpieczony. Że dostanie w spadku należącą do zmarłego część Waszego wspólnego majątku.

A tak nie jest.

Prawo jest tu przedziwne. Otóż w przypadku gdy nie ma dzieci, owdowiały małżonek dziedziczy tylko połowę spadku. Drugą połowę dziedziczą rodzice i rodzeństwo zmarłego małżonka. Czyli teściowie i szwagier/szwagierka.

(od 2009r. szwagier i szwagierka dziedziczą tylko wówczas, gdy nie żyje już któryś z rodziców zmarłej żony/męża).

Powiem Ci, że wiele widziałam dramatów, które wywołuje ta zaskakująca regulacja prawna. Bo tu chodzi często o dach nad głową. Co ma zrobić żona, której umiera mąż pozostawiając w spadku udział we wspólnie kupionym mieszkaniu? Dajmy na to, że mieszkanie kosztuje 200 000 zł. Czyli udział męża był wart 100 000 zł. Ale połowę tego udziału czyli 50 000 należy się teściowej. I skąd ta żona ma wziąć takie pieniądze by spłacić teściową? I przede wszystkim z jakiej racji, skoro teściowa nigdy im złamanego grosza nie dała?

Powiem szczerze, że mniej mam z tą regulacją prawną problemów moralnych, gdy majątek zmarłego małżonka pochodził głównie z darowizn otrzymanych od rodziców. Ok. wówczas część tego majątku do nich wraca. Ale gdy majątek powstał wyłącznie lub w większości z pracy obojga małżonków, to przyznasz, że dzielenie się nim z teściami czy szwagrami, wydaje się być krzywdzące.

Tak to wygląda. I to niezależnie od tego czy pomiędzy małżonkami jest wspólność majątkowa, czy rozdzielność majątkowa, czy jakaś inna intercyza.

Czy uważasz, że to jest w porządku? Podziel się swoim zdaniem pozostawiając komentarz 😎

Share Button

KOMENTARZE (21)

 1. Zgadzam się z powyższym całkowicie.
  O ile rozumiem, że coś dostaną rodzice to niezrozumiałym jest dlaczego
  ma się należeć szwagierce, szwagrowi.
  Akurat my to rozwiązaliśmy wzajemnymi testamentami u notariusza. Żona mi,
  a ja żonie. Przy takim rozwiązaniu, w przypadku śmierci jednego rodzeństwo jego
  nie ma prawa do spadku, czy zachowku,

  1. Cieszę się bardzo na ten wątek. Znalazłam go szukając wyjaśnienia dla sytuacji w jakiej znalazła się moja znajoma. Otóż znajoma razem z moim mężem (nie mieli oczywiście dzieci) zrobili wzajemne testamenty u notariusza. Mąż znajomej zmarł rok temu i teraz postanowiła przeprowadzić postępowanie spadkowe. Udała się do notariusza z myślą, że to tylko formalność i …o zgrozo okazało się, że tak czy inaczej musi poinformować spadkobierców ustawowych, bo… nie mieli dzieci!
   Tutaj zaczyna się problem, bo idąc do sądu potrzebne są akty urodzenia rodzeństwa zmarłego a znajoma nie utrzymuje z nimi kontaktu, trzeba podać ich adresy i PESELE ! a nie wie gdzie jeden z nich mieszka.
   Porażka jakaś!
   Jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku do sądu, potrzebnych aktów stanu cywilnego oraz ustalania pozostałych rzeczy. Pewnie trzeba będzie zatrudnić prawnika. Pomimo tego, że był testament tylko na żonę to i tak trzeba powiadomić spadkobierców ustawowych. Następny bubel w polskim prawie. Nie można być spokojnym zatem nawet i w tej sytuacji o której pisze mój przedmówca.

   1. Anna Tarczyńska /

    Pani Ilono, spadkobiercy ustawowi muszą mieć możliwość wzięcia udziału w postępowaniu o stwierdzenie praw do spadku nawet w sytuacji gdy jest testament. Mają oni bowiem prawo do kwestionowania tego testamentu. Zdarza się czasem, że testamenty są podrabiane, sporządzane pod przymusem itp. Są one wówczas nieważne. Sąd patrząc na taki testament nie ma pojęcia, że został podrobiony. A spadkobierca ustawowy, czyli najbliższa rodzina wiedzę taką może posiadać.
    Dziękuję Pani Ilono za komentarz 🙂

    1. A nie można złożyć wniosku do sądu bez tych aktów, adresów, itp.?
     Przecież różnie bywa z rodzinami i mam prawo nie znać nawet ilości rodzeństwa małżonka, a co dopiero tak dokładnych danych.
     Zgłaszam sądowi to co wiem i to co mam, a to co nie mogę zdobyć zdobędzie sąd samodzielnie?

  2. Anna Tarczyńska /

   Tak Panie Andrzeju, testament, to w takim przypadku dobry krok. Proszę jednak pamiętać, że zachowek, to nie jest symboliczne „coś”. W grę mogą wchodzić bardzo duże pieniądze. https://spadek-blog.pl/zachowek/co-jest-zachowek/ Trzeba mieć nadzieję, że w takich sytuacjach, rodzice zmarłego małżonka, którzy nie przyczynili się do powstania majątku, będą postępować etycznie i nie wystąpią do synowej czy zięcia o zachowek, nawet gdy nie darzą ich sympatią 😉 .

   1. Anna Tarczyńska /

    Dokładnie, w przypadku opisanym przez p. Andrzeja, szwagier lub szwagierka mają prawo do zachowku pomimo testamentu, który małżonkowie wzajemnie „na siebie” sporządzili.

 2. Violetta Beata /

  Witam.
  Żałuję, że nie znalazłam tego bloga wcześniej… Nakreślę sytuację, może zechce Pani przeczytać i choć trochę rozwieje wątpliwości. Z góry serdecznie dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

  Proszę mi powiedzieć, czy tak samo dziedziczy się długi spadkowe? 2,5 roku temu zmarła ciotka, jej mąż zmarł przed nią, dzieci nie mieli. Ona w ciężkiej chorobie na pół roku przed śmiercią zaciągnęła 2 kredyty (mamy wiele przesłanek by uważać, że to oszustwo, ale jak to teraz udowodnić…) Mówiła nam że kredytów nie bierze, bo nie ma z czego spłacać, nic nie miała. Więc wiedzieliśmy że spadku nie będzie. WIęc go nie odrzuciliśmy. Teraz po 2,5 roku przyszło pismo z sądu o uznanie spadku bo są kredyty do spłacenia, rzekomo kupiła sprzęt komputerowy w znanej polskiej sieci sklepów.
  Żyje matka zmarłej ciotki i 6 rodzeństwa ciotki.
  Może jest szansa na uchylenie się od skutków nie złożenia w terminie odrzucenia spadku, z powodu błędu polegającego na niewiedzy że są długi?
  Jeśli jednak nie, to czy te długi w tej sytuacji byłyby dziedziczone tak:
  -matka zmarłej 3/8
  -każde z 6 rodzeństwa zmarłej po 5/48?

  Bo chyba nikt ze strony wcześniej zmarłego jej męża (nie wiem czy w ogóle ktoś żyje z jego strony – kontakt był znikomy, mieszkali 700 km od nas) nie wlicza się do dziedziczenia spadku?

  Pozdrawiam
  /Violetta Beata

  1. Anna Tarczyńska /

   Pani Violetto, skoro ma Pani wątpliwości prawne, uprzejmie proszę o kliknięcie w w niebieską ikonkę „POMOC PRAWNA”

 3. Mój ojciec, po rozwodzie z mamą, ożenił się ponownie. Jego żona nie ma dzieci, ojciec ma dwoje (mnie i siostrę) Rodzice żony ojca nie żyją, żyją jej dwie siostry. Jeśli ojciec i jego żona nie sporządzą testamentów, kto będzie dziedziczył po ich śmierci?

 4. Witam.moi rodzice przekazali gospodarstwo wraz z domem mojemu bratu który nie był jeszcze żonaty. Rok po ślubie brat zginął w wypadku pozostawiając żonę i córeczkę.Cały majątek odziedziczyła żona i córka.Czy w tej sytuacji należy mi się od bratowej zachowek po śmierci rodziców.Dziękuję

 5. Jak dzielony jest spadek w przypadku gdy nie sporządzono testamentu :
  1. małżeństwo nie ma wspólnych dzieci, ale mąż ma dzieci z pierwszego małżeństwa zaś żona nie ma dzieci (lub odwrotnie)
  2. małżonkowie nie mają swoich dzieci ale oboje mają dzieci z pierwszego małżeństwa

  1. Anna Tarczyńska /

   Pani Izabelo, krewny powinien wystąpić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po żonie lub udać się do notariusza o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia . Jeśli ma wątpliwości kto jeszcze oprócz niego dziedziczy, to powinien udać się do prawnika, który wyjaśni mu te kwestie.

 6. Jasne że to jest absurdalne. Podobnie jak wiele innych sprawa w Polsce. Powoduje wiele problemów i już czas aby wyprostować takie dziwne sprawy. Bo z jakiej racji po zmarłym mężu lub zonie dziedziczy jej rodzeństwo albo rodzice a nie małżonka/ek. To chyba jakaś pozostałość z czasów średniowiecza.

 7. Mam podobną sytuację. Obecnie mam z mężem rozdzielność majątkową. Nie mamy dzieci. Mieszkanie należy do mnie. Mąż ma dzieci z poprzedniego małżeństwa. Chciałam dowiedzieć się czy jego dzieci by dziedziczyły moje mieszkanie jeśli oboje byśmy umarli. I czy jeżeli mój mąż by się zrzekł spadku to czy mieszkanie by przeszło na tylko i wyłącznie moją rodzinę.

 8. chciałam zapytać wychodzę za mąż za 50 letniego kawalera który mieszka z mamą i ma 5 rodzeństwa posiada jakis majątek jak to sie ma z dziedziczeniem

 9. Jeśli spadek nie jest mały, to zawsze się znajdzie ktoś z rodziny, kto go przyjmie. No chyba że tam są długi, to nikt nie będzie go chciał.

 10. Witam,
  czy otwarcie testamentu i postępowanie spadkowe to jest to samo? Lub np dzieje się wszystko w czasie jednego posiedzenia sądu czy może są to dwie rozdzielne sprawy? Jeśli dwie rozdzielne to co trzeba zrobić by postępowanie spadkowe się odbyło (a może sąd uruchamia automatycznie postępowanie po otwarciu testamentu)? Jeśli ktoś coś musi zrobić by postępowanie się odbyło to czy są jakieś limity czasowe od otwarcia testamentu?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.