Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Na spadek musisz szybko reagować !

Masz tylko 6 miesięcy, by odpowiednio zareagować na spadek !!!

Pisałam ostatnio, dlaczego musisz wiedzieć co to jest spadek, co wchodzi w jego skład. Krótko mówiąc, chodzi o Twoją odpowiedzialność za długi i zobowiązania, które pozostawił po sobie spadkodawca.

Odpowiednio reagując, możesz uniknąć wielu kłopotów.

Twoja reakcja na spadek powinna być rezultatem:

 • matematycznych obliczeń wartości aktywów i pasywów pozostawionych przez zmarłego
 • realnej możliwości spłaty zobowiązań zmarłego
 • ryzyka skutecznego dochodzenia roszczeń przez wierzycieli zmarłego (bo może zobowiązania te są już przedawnione i będziesz mógł się przed roszczeniami obronić)

Zobacz jak możesz zareagować na spadek. Masz trzy możliwości, które prawniczo nazywają się tak:

 • Odrzucenie spadku – wówczas nie dziedziczysz czyli nie jesteś spadkobiercą
 • Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – odpowiadasz za długi i zobowiązania całym swoim majątkiem, ale Twoja odpowiedzialność jest ograniczona do wartości odziedziczonych aktywów
 • Przyjęcie spadku „wprost” – czyli przyjęcie całego spadku bez ograniczeń za długi

Masz tylko 6 miesięcy, by odrzucić spadek lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli tego w tym terminie nie zrobisz, to będzie znaczyło, że przyjąłeś spadke „wprost” i odpowiadasz całym swoim majątkiem za długi i zobowiązania spadkodawcy.

Share Button

KOMENTARZE (14)

 1. Pingback: dziedziczenie a pozbawienie władzy rodzicielskiej - Prawnie o spadku i zachowku

 2. Pingback: Zajęcie komornicze udziału małżonka we współwłasności mieszkania | Intercyza

 3. witam,mam -pytanie,nasz matka zmarla 31.03.2013 jako dzieci złozylismy pozew do sadu o odrzeucenie spadku (zostawila dlugi) sprawa miała sie odbyc 12.06 ale bsie nie odbyla poniewaz nasz brat nie odebrał powiadomienia o sprawie a przebywa za granica nie było go na pogrzbie ani u notariusza i adwokata ktory sie zajał sprawą.Nastepna sprawa bedzie 12 ,09,3013,brat na to chwile miał przyleciec do kraju na sprawe,ale zgubil dowód osobisty,co mamy zrobic???? stara sie niby ustalić swoją tozsamośc zeby wyslac pismo na sprawe ze tez odrzuca spadek,ale nie wiem raczej sie nie wyrobi.Zaraz minie pól roku,a nie wiem co mam robić,poniewaz mój syn slonczył w kwitniu 18 lat i tez chce odrzucic spadek tyle ze po mnie i mezu(jestesmy w ciezkiej sytuacji),adwokat karze czekać,,,co ma robić prosze o odpowiedz.

 4. Zaraz po pogrzebie bylismy u notariusza,ta pani zrobila na mnie pelnomocnictwo do brata i siostry bo oni są za granicą.Powiedziała ze moglismy odrzucic spadek ale przed smiercią matki a teraz to tylko sąd moze to zrobić.Teraz sie okazalo ze najmłodszy brat nie przyjedzie na sprawe a ma byc 12.09,nie ma dowodu osobistego ani paszportu,załatwia formalności o ustalenie swojej tożsamości.Dzwoniłam do adwokata kazał czekać,a jesli zajdzie taka możliwość to moze uda sie brata oddalić ze sprawy.Dziekuje i pozdrawiam

 5. Witam
  Mój były mąż, pozbawiony władzy rodzicielskiej jest uprawniony do spadku po zmarłej cioci, ze względu na fakt, że są to długi zamierza lub już go odrzucił. Odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji i obawiam się czy długów nie odziedziczą dzieci. Udało mi się tylko ustalić, że sądownie nie starał się zrzec spadku, natomiast do tej pory nie powiadomił Sądu prowadzącego sprawę spadkową o odrzuceniu spadku – co ciekawe dzieci nie zostały w tym Sądzie zgłoszone jako uprawnione , linia spadkobierców kończy się na ojcu.
  Byłam przekonana, że na pierwszej rozprawie zgłasza się wszystkich ewentualnych uprawnionych, zwłaszcza, że chodzi o długi.
  Co mam robić? Złożyć w Sądzie Rodzinnym wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich mimo braku dowodu, że ojciec zrezygnował z dziedziczenia?
  Czy rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej może reprezentować dzieci w sprawach sądowych?
  Pozdrawiam

 6. Czy może Pani wyjaśnić dlaczego ustawodawca tak bezsensownie ustalił, że z definicji dziedziczy się wprost a nie z dobrodziejstwem inwentarza? I dlaczego nikt tego nie zmienia? Przecież to pułapka na ludzi niedoświadczonych którzy dziedziczą więcej długów niż majątku….
  I przy okazji pytanie czy w ten sposób niepełnoletnie dziecko może odziedziczyć długi które będzie spłacać do końca życia?

 7. Panie Marcinie, osoby niepełnoletnie ZAWSZE dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Taki mają przywilej. Koniecznie wtedy trzeba zrobić tzw. spis inwentarza. Robi to komornik, któremu sąd powinien zlecić spis inwentarza wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku (ale w praktyce – nie wiem dlaczego – sądy nie zawsze ten spis zlecają). Spis inwentarza jest dość kosztowny – nawet kilka tysięcy złotych. Więc zawsze trzeba się zastanowić, czy nie lepiej aby nieletni odrzucił spadek. Na odrzucenie spadku przez nieletniego zgodę musi wyrazić sąd.
  Dlaczego nikt zasady o dziedziczeniu wprost nie zmienia ? Pewnie Pan wie, że są takie projekty. Ale widać, że interesy wierzycieli są silniejsze niż potencjalnych spadkobierców więc prace się nie posuwają. Może przed wyborami ? 🙂

 8. Witam skąd sie dowiem o spadku(długach)jesli córka nie utrzymuje kontaktu z ojcem od 10 lat nawet nie wiem czy żyje czy przyjdzie jakies pismo?i dopiero potem można odrzucic spadek??to można tez u notariusza czy wniosek do sadu?

 9. Witam.
  Moja mama zmarła w lutym 2013 roku pozostawiła po sobie same długi. Złożyłam wniosek wraz z mą małoletnia siostrą do sądu o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. I wciąż się zastanawiam czy my przypadkiem nie będziemy musiały spłacać długów. Komornik spisał inwentarz ale mama nie pozostawiła po sobie nic wartościowego. Jak to w końcu jest? Proszę o krótką zwięzła odpowiedź.

 10. Witam !
  4 lata temu zmarł ojciec. Miał on drugą żonę. Oboje mieszkali z córką z tego małżeństwa i wspólnie prowadzili gospodarstwo domowe. Po śmierci ojca jego żona i ich córka odrzuciły spadek, nie informując o tym dzieci z pierwszego małżeństwa ojca (syna i córki). Ci wiedząc, że ojciec nie posiadał majątku, nie ubiegali się o spadek ani też go nie odrzucili.
  Po roku od śmierci ojca bank zażądał spłaty zadłużenia ojca od jego syna (z pierwszego małżeństwa), który mieszkał w Polsce. Nie żądał spłaty od córki, która mieszkała za granicą. Syn ten bez porozumienia ze swoją siostrą mieszkającą za granicą spłacił zadłużenie ojca. Obecnie domaga się od tej siostry spłaty połowy kwoty, którą zapłacił za ojca wraz z odsetkami. Czy jest to żądanie uzasadnione prawnie ?
  Są wątpliwości czy zrzeczenie się spadku przez żonę i córkę z drugiego małżeństwa ojca było uzasadnione oparte na stanie faktycznym. Czy po upływie 4 lat od śmierci ojca ta sprawa może być jeszcze zweryfikowana, wyjaśniona – podważona ?

 11. Dzień dobry,
  co w sytuacji kiedy nie mam żadnych informacji o biologicznych rodzicach, zostałam wychowana w rodzinie zastępczej, oboje są pozbawieni praw rodzicielskich i mogę tylko podejrzewać, że jeszcze żyją, bo nie są starzy. Co dopiero wiedzieć cokolwiek o ich losach i możliwości otrzymania spadku. Od nikogo nie otrzymam informacji o ich śmierci, ponieważ pcpr również nie ma żadnych danych na ich temat. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

 12. Może ktoś mi odpowie, w jaki sposób dotrzeć do testamentu ojca, który miał drugą żonę i prawdopodobnie nie zostawił u notariusza swojej woli. Wiemy, że testament napisał i dla syna – najstarszego zostały w spadku jakieś pamiątki, których jeszcze nie zabrał od macochy. Chcielibyśmy zobaczyć testament (dzieci) ale niechętnie ten temat jest przyjmowany przez mającą testament, poprostu nie chce nam pokazać.

 13. Witam Panią. Pani Anno mam takie pytanie a zarazem dylemat: W tym roku w styczniu zmarł mój tata, w 2011 zmarła mama. Dom w mieszkałem z rodzicami, bratem i babcią został wybudowany przez babcię z dziadkiem w 1936r. Babcia zmarła w 1992r, dziadek w 1950. Moja mama wychowywała się z babcią tylko, potem wyszła za mąż i urodzila mnie a 4 lata potem brata. Z tego co wiem według dokumentów właścicielem jest nadal niezyjąca już babcia, nie zostawiła testamentu a mama nie przepisała domu na siebie. Ja od 20 lat nie mieszkam już w rodzinnym domu. Mam własny. Niedługo po śmierci mamy wprowadził się do taty mój brat , ponieważ wyrzuciła go partnerka. W ub roku tj 2017 brat zameldował sie bez wiedzy taty. Jak wspomniałem juz , w tym roku zmarł tata i czy mnie się należy jakiś spadek? jak tak to po kim? czy mam samodzielnie dowiadywać się w sądzie czy innej instytucji? czy może dostane jakieś powiadomienie? czy mam przyjąc ewentualny spadek wiedząc że tata miał kredyt z ubezpieczeniem ale nie spłacił go do końca. Proszę o jakąś poradę od czego zacząć lub co zrobić aby nie wpaść w kłopoty z tego powodu. Dziękuje i pozdrawiam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.