Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Kto ma prawo do zachowku ? Komu przysługuje zachowek ?

Jeśli wiesz już co to jest zachowek, to powinieneś wiedzieć KTO ma prawo do zachowku. Komu przysługuje zachowek ? 

POTENCJALNE prawo do zachowku mają:

 1. rodzice zmarłego, jeśli zmarły nie miał dzieci 

Zwróć uwagę na słowo POTENCJALNE. Chodzi o to, że istnieją sytuacje, w których wskazane powyżej osoby nie będą miały prawa do zachowku. Będzie tak, gdy:

 1. zmarły wydziedziczył POTENCJALNIE uprawnionego w testamencie.  Ale wówczas prawo do zachowku przechodzi na dzieci wydziedziczonego.
 2. POTENCJALNIE uprawniony zawarł ze zmarłym za jego życia umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.  W takiej sytuacji prawo do zachowku nie przechodzi na dzieci POTENCJALNIE uprawnionego.
 3. POTENCJALNIE uprawniony odrzucił spadek przypadający mu z ustawy. Ale wówczas prawo do zachowku przechodzi na dzieci POTENCJALNIE uprawnionego.
 4. POTENCJALNIE uprawniony został uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia. Ale wówczas prawo do zachowku przechodzi na dzieci POTENCJALNIE uprawnionego.
 5. POTENCJALNIE uprawniony małżonek zmarłego został wyłączony od dziedziczenia wyrokiem sądu.  Sytuacja taka może zaistnieć na życzenie  pozostałych spadkobierców ustawowych, w sytuacji, gdy zmarły jeszcze za życia wystąpił o rozwód lub separację z winy tego małżonka, a żądanie było uzasadnione (oczywiście ocena należy do sądu).

Uwaga nr 1 !

Fakt, że ktoś jest uprawniony do zachowku nie oznacza, że po śmierci spadkodawcy może skutecznie wystąpić z roszczeniem o wypłatę zachowku.  Jeśli czytałeś wpis pt. co to jest zachowek, to wiesz, że roszczenie to może być zaspokojone za życia spadkodawcy.  Ponadto może się okazać, że masa spadkowa jest zerowa a brak jest składników, które mogą być doliczone do spadku dla wyliczenia zachowku.

Uwaga nr 2 !

Rodzeństwo zmarłego nigdy nie ma prawa do zachowku.

******

TUTAJ znajdziesz wszystkie wpisy dotyczące zachowku.

 

Share Button

KOMENTARZE (10)

 1. Dziadek zmarł w 2013 roku, razem z moją babcią zapisali mi aktem darowizny mieszkanie w 2007 roku, moja mama, córka Dziadka i Babci zmarła w 2014. Czy mojemu Ojczymowi(zięciowi) mężowi mojej zmarłej mamy, należy się zachowek z mieszkania dziadków, które mi zapisali? Bardzo proszę o odpowiedź?

 2. Anna Tarczyńska /

  Panie Mirosławie, wpis na blogu omawia zasady nabywania prawa do zachowku. Oczywiście są to zasady ogólne. Jeśli te informacje nie są dla Pana wystarczające, to być może powinien Pan skorzystać z indywidualnej konsultacji prawnej. Sprawy zachowkowe są często zawiłe. Szczegółowa rozmowa z Panem, pozwoli prawnikowi ocenić Pana sytuację i udzielić wyjaśnień.

 3. Witam mam pytanie, moja mama zrzekła się prawa do zachowku, w papierach było zaznaczone, ze zrzeka sie w moim imieniu. Jestem pełnoletnia i nie wiem czy moge sie odwoływać – czy moja mama mogła za mnie zadecydowac?

 4. Witam mam pytanie. Moi teściowie przepisali mam gospodarstwo rolne w 1994 roku. W tym roku zmarł teść , czy pozostałe dzieci mogą się domagać od nas zachowku

 5. DZIEN DOBRY MAM PYTANIE NIE WIEM ZA BARDZO DO KOGO SIE ZGŁOSIC MOZE
  PANSTWOMI JAKOS DORADZA SPRAWA WYGLADA TAK MOJA BABCIA { MAMA MOJEGO TATY}
  WYSZŁA ZA MAZ 3 RAZ DWÓCH POPRZEDNICH MEZÓW NIE ZYJE MIALA MIESZKANIE
  SPOLDZIELCZE PO JEJ SMIERCI DZIADEK WYKUPIŁ MIESZKANIE WCZORAJ SIE
  DOWIEDZIALEM ZE PARE DNI TEMU ZOSTAŁ POCHOWANY ZROBIONO TO PO CICHU NIE
  DAJAC ZNACZROBIŁY TO DZIECI Z DZIADKA STRONY MAM PYTANIE CZY NAM WNUKOM
  NALEZY SIE COS DPO DZIDKU NP ZACHOWEK LUB COS Z MAJATKU MIESZKANIE
  WŁASNOSCIOWE I OSZCZEDNOSCI NA KONCIE OSOBA KTORA BYŁA UPOWAZNIONA DO
  PODJECIA GOTÓWKI Z KONTA TEZ NIE ZYJE PISZE DLATEGO CZY MY WNUKI MAMY
  JAKIES PRAWO DO TEGO BO DZIECI Z PIERWSZEGO MALUZENSTWA MOJEJ BABCI CZYLI
  MOJ TATA I DWÓCH JEGO BRACI TEZ NIE ZYJA PROSZE O POMOC BARDZO DZIEKUJE Z
  POWAZANIEM WROCŁAWEK MARIUSZ

 6. ANDRZEJ/12 MARCA 2015 /

  DZIEŃ DOBRY MAM PYTANIE RODZICE MIELI GOSPODARKĘ O POW. 12 HA MAJĄ DZIESIĘCIORO DZIECI. PRZEKAZALI CZĘŚĆ ZIEMI JEDNEMU SYNOWI W ZAMIAN ZA EMERYTURĘ SIEDMIORO DZIECI DOSTAŁY DZIAŁKI REKREACYJNE I BUDOWLANE.DWOJE DZIECI NIE DOSTAŁY NIC . MAMA ZMARŁA DWA LATA TEMU TESTAMENTU NIE ZOSTAWIŁA. CZY POZOSTAŁEMU RODZEŃSTWU NALEŻY SIĘ ZACHOWEK I OD KOGO? BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

 7. Witam,

  Razem z mezem kupilismy nieruchomosc, mamy wspolnie syna. mamy tez wspolnosc malzenskia. ale maz ma jednego syna z poprezdniego zwiazku.
  prosze mi powiedziec ile mu nalezy schowku lub spadku jak by mezowi cos sie stalo ?

  a co zrobic zeby nic jego syn nie dostal dopoki ja zyje ?

  pozdr

 8. Moja mam aktem darowizny przepisała mieszkanie na wnuczkę w 2009r. a zmarła w 2017r.Czy mnie jako córce należy się zachowek ? Mam jeszcze siostrę ,matkę obdarowanej .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.