Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Przedawnienie zachowku

Co to jest zachowek, komu przysługuje a komu nie, to już wiesz.

Jeśli osoba zobowiązana do wypłaty zachowku nie zrobi tego dobrowolnie (warto wysłać wezwanie do zapłaty), można wnieść sprawę do sądu.

W świadomości zbiorowej pokutuje przekonanie, że o zachowek można wystąpić do sądu tylko w ciągu 5 lat (do niedawna 3 lat) od śmierci spadkodawcy.

To duże uproszczenie. Jakiś skrót myślowy.

Owszem, w jednym z przepisów kodeksu cywilnego pojawia się okres 5 lat, ale cała trudność (i sztuka) interpretowania i stosowania prawa polega na łączeniu różnych przepisów prawa a także korzystaniu z różnego rodzaju wykładni prawniczych, które stanowią abecadło każdego prawnika i są nauczane na pierwszym roku studiów.

Prawda jest taka, że ten 5 letni okres w wielu przypadkach może być znacznie wydłużony. Nawet o wiele lat.

W szczególności, gdy zechcemy sięgnąć do przepisów dotyczących zawieszeniaprzerwania biegu przedawnienia roszczeń. Są takie przepisy.

Np. niedawno Sąd Najwyższy uznał, że złożenie przez osobę uprawnioną do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy, przerywa bieg terminu przedawnienia jego roszczenia o zachowek należny od spadkobiercy ustawowego (uchwała z 10.10.2013r. III CZP 53/13). 

Co to oznacza ? Oznacza to, że roszczenie może przedawnić się po 10 latach. Bo wyobraź sobie, że osoba uprawniona do zachowku składa wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku pod koniec piątego roku od śmierci spadkodawcy, czyli tuż przed upływem okresu przedawnienia roszczenia o zachowek. Zgodnie z tym, co powiedział Sąd Najwyższy w powyższej uchwale, w tym momencie przedawnienie zostało przerwane i trzeba zacząć je liczyć od nowa, czyli mamy kolejne 5 lat. Bo przerwanie biegu przedawnienia polega właśnie na tym, że termin liczymy od początku.

Trzeba pamiętać, że okres przedawnienia roszczeń o zachowek będzie inaczej liczony przy dziedziczeniu testamentowym a inaczej przy dziedziczeniu ustawowym.

Jeżeli zmarły zostawił testament, to bieg przedawnienia nigdy nie rozpoczyna się przed ogłoszeniem testamentu. Jeśli więc ogłoszenie testamentu nastąpi 10 lat po śmierci spadkodawcy (bo nikt wcześniej o to nie zadbał), to dopiero wówczas rozpocznie się 5 letni okres przedawnienia roszczeń o zachowek. Ogłoszenie testamentu najczęściej następuje na rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Ale może też być ogłoszony u notariusza. Ogłoszenie testamentu polega po prostu na jego odczytaniu przez sąd lub notariusza.

*******

TUTAJ znajdziesz wszystkie wpisy dotyczące zachowku.

Share Button

KOMENTARZE (15)

 1. Witam,
  kilka lat temu dostałam darowiznę od babci w postaci mieszkania. Babcia zmarła w 2010 r i w testamencie uczyniła mnie jedynym spadkobiercą. Testament odrzuciłam . Czy dalej jestem zobowiązana do wypłaty zachowku żyjącym dzieciom babci? Czy wraz z moja odmową przyjęcia testamentu obowiązek spada na moje dzieci ( jedno niepełnoletnie, drugie właśnie skończyło 18 lat)?
  pozdrawiam.

 2. Dzieci chyba też powinny zrzec się spadku, inaczej przejdzie z Ciebie na dzieci. Też dostałam mieszkanie po babci w darowiźnie (też było to 2010 rok jak się nie mylę), testamentu nie było, a spadku się zrzekłam. Musiałam zapłacić zachowek synowi babci. Jako obdarowana niestety masz obowiązek zapłacić zachowek. Oczywiście jeśli o niego wystąpią.

 3. Witam ja mam takie pytanie ,o tuż sąd ogłosił testament po mamie ,ale jeden ze spadkobierców sie odwołał na tej sprawie i zarządał unieważnienia testamentu,sprawa ta ciągnie się już prawie 5 lat ,i mam takie pytanie od kiedy moge starać się o zachowek po mamie ,bo zostałam pominięta w testamencie,niedługo mija 5 lat i boję ie że sie przedawni,tak więc od kiedy jest liczone te 5 lat,jak testament został podważony przez jednego ze spadkobierców,a sprawa nadal jest w toku do dnia dzisiejszego.

 4. Wychodzi na to , że sady majà w nosie wolę zmarłego i same ustalają jakieś zachowki. Dlaczego urząd zmienia wolę zmarłego.. Kto to wymyślił i dlaczego? Niech sobie rodzice decydują a sad i tak ma swoją sprawiedliwość czyli zachowek. Durne to i nie sprawiedliwe….

 5. Syn małoletni otrzymal spadek( rok temu ) po ojcu z dobrodziejswtem inwentrza . Wychodzi na to ,że ojciec przepisał cały swoj majatek na swoich rodziców w formie darowizny . Ojciec nie zyje 3 lata . Zostały tylko prawdopodobnie same długi .

  1. czy syn moze zwrocic sie do dziadkow o zachowek ?
  2. jak uniknąc zapłaty za mase spadkową , przez matkę małoletniego .

 6. zainteresowana /

  hmmm ciekawe. Czy dobrze zrozumialam Pani wypowiedz?- czy to oznacza, ze mozna dochodzic zachowku w sytuacji kiedy matka dajaca jednemu dziecku w darowiznie nieruchomosc a nastepnie po uplywie 4 lat od darowizny umiera. ustanowienie sadownie majatku (czesci majatku) po matce nastepuje niespelna 10 lat od chwili jej smierci czyli 14 lat od chwili ustanowienia darowizny. Czy to oznacza, ze mozna sie spodziewac jeszcze przez kolejne 5 lat od chwili ogloszenia przez Sad spadku po matce wniosku o zaplate zachowku na rzecz drugiego dziecka??? Czy to w ogole mozliwe aby po 14 latach od dnia darowizny dochodzic jeszcze zaplaty zachowku????

 7. W 1976 roku mój dziadek zdał gospodarstwo Urzędowi Gminy za emeryturę. dzieci dziadka musiały zrzec się

  majątku po zmarłej matce. wtenczas nie żył już mój tato ,a nas jako spadkobierców w ogóle nie podano czy po

  tylu latach możemy ubiegać się o jakiś zachowek .Dziadkiem sie opiekowaliśmy i u nas zmarł

 8. Joanna Piasecka /

  Chcem wyjsc zamaz po raz drugi. I nie moge pojac dla czego moje dzieci maja dzielic sie mojim majatkem z peło letnim bekartem mojego przyszlego meza,ktor nie chce sie zgodzic na testy DNA.
  Czy nie mozna zmienic tych dwuch paragrafow,komu chcem zapisac spadek i dla czego biologiczny ojciec jest wolny a ojciec sponsor nie moze pozbyc sie bekarta i jeszcze musi zostawic mu zachowek.

  1. Myślę, że w pierwszej kolejności powinna Pani skupić się na kupnie słownika ortograficznego.

 9. Witam.dostalam w darowiznie domek z dzialka 6 lat temu.Opiekowalam sie rodzicami. po smierci taty, pomagalam mamie.robilam remonty,kupowalam meble i drzewo na opal.Wozilam po lekarzach i szpitalach . Moja siostra dostala pieniadze z ksiazeczki mieszkaniowej .I jak sie domyslam i z mojej tez. Mama brala tez kredyt dla niej na budowe. Pomagala jej wychowac syna,utrzymywala go. A siostra nie pomagala mamie w domu,nawet po operacji oka nie miala czasu zrobic jej zakupow. I ja mam teraz wyplacic zachowek w polowie wartosci działki. Kto takie przepisy wymyslił. To rodzice decyduja komu co przepisza.,

 10. Witam . dostałam w darowiznie od babci mieszkanie w bloku 5 lat temu babcia cały czas jest zameldowana .Przez ten czas stan zdrowia babci się pogorszył ( Alzheimer) jest już osoba leżącą i mało kontaktową .Moja sytuacja jest taka że nie chce tej darowizny .Czy jest możliwość przepisania jej na babcie czy na inna osobe

 11. Czy w ślad za tym co jest wyżej napisane, by nie ponosić kosztów zachowku dla jedynego brata mogę zrzec się majątku odziedziczonego po ojcu? Zaznaczam że majątek jest to mieszkanie wspólne rodziców także mama jest w polowie współwłascicielką tego mieszkania a ja odziedziczylam jako jedyna córka 50 % wartości mieszkania. W dniu 20 lutego 2018 r w 9 lat po śmierci taty otwarto testament w którym tata powołuje mnie na swojego jedynego spadkobiercę. Brat nie był godzień wg ojca do żadnego majątku. Nie posiadam żadnych środków pieniężnych by spłacić brata. Mama mieszka do śmierci ojca w tym mieszkaniu. Ja chcę uniknąć z płacenia zachowku. Czy jeśli zrzeknę się majątku po ojcu to uniknę roszczenia o zachowek? Co powinnam zrobić notarialnie? Mam dwoje dzieci czy one też muszą się zrzec majątku po moim ojcu? Chcemy tylko spokojnie życ mamy długi kredyty i nie stać nas nawet na żaden kredyt bo banki niczego nam już nie dadzą. Proszę o pomoc. W chwili pozostawienia testamentu rodzice byli małżeństwem z wspólnotą majątkową i było to ich wspólne mieszkanie. Mama jest rencistką i niczego nie posiada.

 12. co za idiotyczne prawo ,za plecami podzielili nas jest 3 nikt nic nie dostal cwaniactwo 4 osoby.w angli by to nie przeszlo .dzieci sa spadkowiercami nikt inny i kropka . w polsce prawo do dupy

 13. Sieje Pani zamęt i pisze głupoty. To, od jakiego momentu zaczyna się bieg przedawnienia, zależy od tego, czy jest to spadkobierca, czy obdarowany nie będący spadkobiercą. Przerwanie biegu przedawnienia nie jest na podstawie wyroku sądu, tylko jest jasno opisane w KC. Czytałem Pani wypowiedzi i są bardzo słabe. Zaczyna Pani temat i go nie wyczerpuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.