Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Ile wynosi zachowek ?

W prawie polskim zachowek ustawiony jest na bardzo wysokim poziomie.

Wynosi 1/2 wartości udziału spadkowego, a w przypadku spadkobierców małoletnich lub trwale niezdolnych do pracy aż 2/3 wartości udziału spadkowego.

PRZYKŁAD:

Jeśli majątek zmarłego wynosi 600 000 zł, a twój udział w spadku wynosi 1/3, to prawo gwarantuje Ci zachowek na poziomie 100 000 zł. (1/2 z 200 000 zł ), a jeśli uprawnionym do zachowku jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy, to na poziomie 133.333 zł  (2/3 z 200 000 zł).

Przyznasz, że nie są to symboliczne kwoty.

Ale UWAGA! Jeśli za życia spadkodawcy otrzymałeś już od niego te 100 000 zł w jakiejś formie (niekoniecznie w pieniądzach), to znaczy, że spadkodawca jest z tobą kwita i nie masz dalszych roszczeń. Jeśli natomiast nic nie dostałeś lub dostałeś mniej – to masz roszczenie do wysokości 100 000 zł.

******

TUTAJ znajdziesz wszystkie wpisy dotyczące zachowku.

Share Button

KOMENTARZE (9)

 1. Pani Anno bardzo proszę o radę, Babcia męża przypisała mi poprzez testament cały swój majatek , nie uwzględniajac przy tym swojej jedynej córki. Teraz Matka mojego męża domaga się zachowku, Ile jej przysługuję jezeli wartosć spadku to 300 tys złoty. Ona domaga się od meża 50 % czyli 150 tysiecy.
  Czy jej sie tyle nalezy. zaznacze rowniez ze w przeszlosci dostała od swojej matki darowizny, wypiera sie tego w pozwie, a my mamy 3 swiadków najbliszych przyjacioł Babci , ktorzy potwierdzą ze owe darowizny były dawane, mój maz rowniez był swiadkiem jednej, czy to wystarczajacy dowód? Prosze o pomoc.

 2. Pani Anno, zrobiłam błąd w pierwszym zdaniu …. mialo pisać Babcia męza przypisała jemu poprzez testament cały swoj majatek .

  1. Pani Magdaleno, proszę kliknąć niebieską ikonkę po prawej stronie „pomoc prawna”. Jeśli zawarte tam warunki będą Panią interesowały, proszę się ze mną skontaktować pisząc maila na adres mojej kancelarii.

 3. Dzień dobry proszę o rade. Był testament zrobiłam sprawę sądową przejeliśmy mieszkanie wycenione jest na 130.500 my jesteśmy osobami obcymi miał konkubin teściowej troje dzieci po rozprawie zapytałam czy mamy czegoś się spodziewać po nich a oni powiedzieli że chcą po 10.000 tyśięcy każdy .Chcą to załatwić bez sądu .My mamy kredyty do spłaty zmarłego bo wzieliśmy z całym inwentarzem .Nie jesteśmy na dzień dzisiejszy ich spłacić co mam robić .I ile im się należy jak pójdą do sądu .z poważaniem

 4. Kamila kamila /

  Witam moja sytuacja jest nastepujaca moja mama jest trwale niezdolna do pracy i jej wartosc zachowku wynosi 2/ a wartosc zachowku wynosi 110 tys ile sie jej nalezy ?

 5. Witam moja sytuacja jest nastepujaca moja mama jest trwale niezdolna do pracy i jej wartosc zachowku wynosi 2/3 a wartosc zachowku wynosi 110 tys ile sie jej nalezy tak bez oszustwa szczerze

 6. Mama dostala po rodzicach mieszkanie. Tak jest zapisane w testamencie po dziadkach. Ma 2 rodzeństwa. Jaki zachowek im sie nalezy?
  Przyjmijmy ze wartosc mieszania to kwota 100 000 zl.

 7. witam umarl mi tata a polisa na zycie jest 100% na moja macoche czy w takim wypadku cos mi sie nalezy jako corce?sytulacja jeat taka ze tata nie utrzymywal juz kontaktu z macocha i byl bezrobotny i cale koszta pogrzebu pokrylam ja czy moge sie starac o zwrot od zony taty?

 8. Witam mam pytanie dotyczące spadku. Moja mama umarła nie pozostawiając po sobie testamentu. Ja się wyprowadziłam z domu rodzinnego i wzięłam kredyt na mieszkanie. Moja siostra mieszka z tatą i narzeczonym w moim domu rodzinnym. Mam ciężką sytuację ponieważ będę starała się o rentę, Tata powiedział że mnie wydziedziczy i wszystko przepisze mojej siostrze i jej narzeczonemu. Co mam zrobić ile mi się należy po mamie i ewentualnie po tacie spadku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem email: kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Prawna Anna Tarczyńska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@tarczynska.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.