Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Subskrybuj blog

Dziedziczenie po rozwodzie

Dziedziczenie po rozwodzie.

Zasada jest taka: po rozwodzie nie dziedziczymy po sobie !

Czyli, gdy umiera Twój były małżonek to w zasadzie w spadku nic Ci się nie należy. Chyba, że ktoś zapisał na swoją byłą lub byłego spadek w testamencie ;). Znasz taki przypadek ?

Ale nawet jeśli nie dziedziczymy, to przysługuje nam w niektórych przypadkach prawo do renty po zmarłym rozwiedzionym małżonku. To bardzo ważne, bo nawet po wielu latach od rozwodu, na tak zwane "stare lata" możemy korzystać z renty "po mężu" czy "renty po żonie", jeśli byłaby korzystniejsza niż nasza.

Zobacz co się dzieje, jeśli przed śmiercią byłego małżonka nie podzielimy majątku wspólnego.

 

Share Button

KOMENTARZE (7)

 1. Witam rodzice chcą mi zapisać mieszkanie, co zrobić by moja siostra po ich śmierci nie ubiegała się o zachowek ?

  1. Anna Tarczyńska /

   Pani Anno, to jest kwestia planowania spadkowego po Pani rodzicach, a takie planowanie na pewno nie powinno odbywać się w sieci.

 2. Moja mama ma 88 lat ,jest osobą leżącą nie mającą kontaktu z otoczeniem. Potrzebuje 24 godzinnej opieki .
  W ubiegłym roku w Niemczech zmarł syn jej brata. Najbliższa rodzina /dzieci , matka, i rodzeństwo/ odrzucili spadek . Teraz jest kolej na odrzucenie spadku przez moją mamę/dziadkowie zmarłego nie żyją/ i od wczoraj ma na to pół roku czasu.Mama nie jest ubezwłasnowolniona . Boję się że spadkiem tym obarcza moją mamę.
  Proszę o poradę co mam robić aby tego uniknąć ?

 3. Byłoby to dziwne i nie w porządku gdyby dziedziczyło się coś po kimś z kim się rozwiodło. Na szczęście w tym przypadku prawo działa dobrze. Chociaż przy samym rozwodzie i dzieleniu majątku wychodzą cuda.

 4. Witam serdecznie,
  Pani Aniu blog świetny!!! Zwracam się z następującym pytaniem- moi dziadkowie (rodzice ojca) żyją i jakieś 27 lat temu przepisali dom na moich rodziców po połowie na każdego. Aktualnie brat ojca twierdzi, że może starać się o zachowek, żeby mój ojciec go spłacał… czy to możliwe? Nie wydaję mi się na logikę ale może jednak? Dziadkowie przepisali dom za życia i moi rodzice nadal z nimi mieszkają i opiekują się, czy wujek może starać się o zachowek od mojego ojca?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 5. Witam serdecznie. Pani mecenas moj ojciec zmarl nie dawno ,jest nas trzech braci ja zostalem wydziedziczony z powodu braku kontaktu ,a najmlodszy z braku opieki nad nim ,ale zachowek otrzymaly jego dzieci niepelnoletnie .Sredni brat narkoman urobil ojca i wszystko na niego przepisal.Moje pytanie co robic w tym przypadku. Dziekuje i czekam na odpowiedz.

 6. Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna?
  Znalazłam w necie dobry sposob na odchudzanie, wygoglujcie sobie – xxally mój sukces w odchudzaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *