Prawo spadkowe to przykład na to, że białe nie jest białe a czarne nie jest czarne.

Blog Anny Tarczyńskiej o dziedziczeniu.

radca prawny

Od lat prowadzę sprawy spadkowe. Doradzam, konsultuję, występuję w sądzie. Wyjaśniam moim Klientom zawiłe i zaskakujące kwestie związane z zachowkiem. Przez lata doświadczeń nauczyłam się rozumieć różne potrzeby moich Klientów. Z obserwacji tych potrzeb powstało F.C.C., którego jestem założycielką. więcej...

Subskrybuj blog

Dziedziczenie po rozwodzie

Dziedziczenie po rozwodzie.

Zasada jest taka: po rozwodzie nie dziedziczymy po sobie !

Czyli, gdy umiera Twój były małżonek to w zasadzie w spadku nic Ci się nie należy. Chyba, że ktoś zapisał na swoją byłą lub byłego spadek w testamencie ;). Znasz taki przypadek ?

Ale nawet jeśli nie dziedziczymy, to przysługuje nam w niektórych przypadkach prawo do renty po zmarłym rozwiedzionym małżonku. To bardzo ważne, bo nawet po wielu latach od rozwodu, na tak zwane "stare lata" możemy korzystać z renty "po mężu" czy "renty po żonie", jeśli byłaby korzystniejsza niż nasza.

Zobacz co się dzieje, jeśli przed śmiercią byłego małżonka nie podzielimy majątku wspólnego.

 

Share Button

KOMENTARZE (11)

 1. Witam rodzice chcą mi zapisać mieszkanie, co zrobić by moja siostra po ich śmierci nie ubiegała się o zachowek ?

  1. Anna Tarczyńska /

   Pani Anno, to jest kwestia planowania spadkowego po Pani rodzicach, a takie planowanie na pewno nie powinno odbywać się w sieci.

 2. Moja mama ma 88 lat ,jest osobą leżącą nie mającą kontaktu z otoczeniem. Potrzebuje 24 godzinnej opieki .
  W ubiegłym roku w Niemczech zmarł syn jej brata. Najbliższa rodzina /dzieci , matka, i rodzeństwo/ odrzucili spadek . Teraz jest kolej na odrzucenie spadku przez moją mamę/dziadkowie zmarłego nie żyją/ i od wczoraj ma na to pół roku czasu.Mama nie jest ubezwłasnowolniona . Boję się że spadkiem tym obarcza moją mamę.
  Proszę o poradę co mam robić aby tego uniknąć ?

 3. Byłoby to dziwne i nie w porządku gdyby dziedziczyło się coś po kimś z kim się rozwiodło. Na szczęście w tym przypadku prawo działa dobrze. Chociaż przy samym rozwodzie i dzieleniu majątku wychodzą cuda.

 4. Witam serdecznie,
  Pani Aniu blog świetny!!! Zwracam się z następującym pytaniem- moi dziadkowie (rodzice ojca) żyją i jakieś 27 lat temu przepisali dom na moich rodziców po połowie na każdego. Aktualnie brat ojca twierdzi, że może starać się o zachowek, żeby mój ojciec go spłacał… czy to możliwe? Nie wydaję mi się na logikę ale może jednak? Dziadkowie przepisali dom za życia i moi rodzice nadal z nimi mieszkają i opiekują się, czy wujek może starać się o zachowek od mojego ojca?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 5. Witam serdecznie. Pani mecenas moj ojciec zmarl nie dawno ,jest nas trzech braci ja zostalem wydziedziczony z powodu braku kontaktu ,a najmlodszy z braku opieki nad nim ,ale zachowek otrzymaly jego dzieci niepelnoletnie .Sredni brat narkoman urobil ojca i wszystko na niego przepisal.Moje pytanie co robic w tym przypadku. Dziekuje i czekam na odpowiedz.

 6. Witam,
  mam taki problem rodzice nie mieli rozwodu, separacji ani rozdzielności majątkowej, ojciec zostawił mnie i mamę i wyprowadził się do rodziców kontakt zdawkowy istniał z nim, w grudniu zmarł, u notariusza został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia (w marcu), na jego podstawie został zmieniony wpis w KW mieszkania, a z bank przelał na nasze konta środki z jego konta. W maju okazało się, że w lipcu ub.r. sporządził notarialny testament, w którym nas wydziedzicza a spadkobiercami czyni dwóch kuzynów. Czy mamie nawet w tej sytuacji nie należy się połowa majątku? prawnik u którego byłyśmy twierdzi, iż sprawa jest przegrana bo trudno podważyć testament.

  pozdrawiam

  1. You’ve made some persuasive points in your article that are very thought-provoking. Your material is so persuasive that you have changed my mind on many points in your article. That’s how you know it’s good.

 7. Moj komentarz jest taki: W polskim prawie nie ma nic zapisanego jednoznacznie,jak zinterpretuje prawnik, udowodni swoja tezę i przekona sędziego,,,takie prawo bedzie.
  Druga sprawa,ilu prawników tyle podpowiedzi,w końcowym efekcie nic nie jest prawnie jednoznaczne.
  Pytanie do Pani: czy prawnik do którego się udam i ustnie udzieli mi porady prawnej,jaką odpowiedzialnośc bierze za tą poradę za którą ja zapłaciłam?
  Jak udownić,że prawnik mnie wprowadził w błąd?
  Napewno od żadnego prawnika nie uzyskam odpowiwedzi na te pytania.

 8. Witam Panią. Mam pytanie mój były maż zmarł rok temu, czy mogę starać się o zachuwek dla córek? Chce tu jeszcze wspomnieć ze majątek przepisał na syna z pierwszego małżeństwa. Dziękuję bardzo i czekam na odpowiedz.

 9. Małgorzata Woj /

  W 2003r. umową darowizny darowałam mamie 3,4 udziału w nieruchomości ( tyle wtedy miałam ) zastrzegając jednocześnie dla siebie i małoletniego syna nieodpłatne i dożywotnie prawo użytkowania przedmiotu darowizny, mama mieszkała w innym mieście ja mieszkam tu cały czas. Mama zmarła w 2010r. Postanowieniem sądu {z dobrodziejstwem inwentarza }odziedziczyłam cały spadek ( jestem jedynaczką ), dopiero w ub. roku złożyłam wniosek o wpis do ks. wieczystej i tu moje zdziwienie, czy jest możliwe abym była właścicielem całej nieruchomości i jednocześnie wpisana wraz z synem jako dożywotnik bo taki wpis jest w ks. wieczystej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *